Що таке чай мате і як його пити правильно

Чай мате з’явився у нас порівняно недавно і до сих пір залишається більше екзотичним напоєм, ніж повсякденним. Мате п’ють і заради задоволення, і заради деяких корисних властивостей цього напою.

 

Парагвайський чай, крім дивовижного смаку, має масу корисних властивостей. В першу чергу це чудове тонізуючий засіб, який допомагає відновлювати сили і робить благотворний вплив на захисні функції організму. Його п’ють для поліпшення настрою, зняття симптомів нервозності і неспокою і для підвищення фізичної активності. Якщо регулярно вживати напій, то поступово піде безсоння і нав’язливе почуття тривоги.

Фахівці рекомендують мате в якості засобу, що впливає на загальне психоемоційний стан і допомагає заспокоїти нервову систему. Цей напій сприяє зниженню артеріального тиску і в кращу сторону впливає на роботу серця.

Що таке мате

Мате сильно відрізняється від знайомих нам традиційних сортів чаю. Якщо чай – це листи чайного куща, то мату – це листи й стебла вічнозеленої рослини падуба парагвайського. Це гіллясте деревовидний чагарник з гладкою білястої корою, який у дикій природі виростає до 15 метрів висотою. Але на плантаціях ці деревця обрізають, щоб сформувати акуратні кущі висотою до двох метрів, щоб полегшити потім збір молодих пагонів.

Для того щоб з падуба парагвайського отримати «парагвайський чай», збирають молоді пагони рослини, обриваючи стебла разом з листям (що знову ж суттєво відрізняється від верхніх трьох листочків, зібраних з чайного куща). Після збору гілки ретельно просушуються при дуже високій температурі. Висушений продукт дроблять і самим ретельним чином подрібнюють до отримання дуже сухого порошку, що складається з різних фракцій.

В хорошому мате обов’язково має бути присутня пил, яка служить показником правильного сушіння, дрібні шматочки стебел і ламкі листки.

На думку деяких вчених, мате цілком може претендувати на звання найдавнішого напою на нашій планеті. Є свідчення того, що індіанці вживали мате ще в 7-му тисячоліття до н.е.

Корисні властивості чаю мате

Мате володіє воістину унікальним складом. У цьому напої вражаючу кількість вітамінів і мікроелементів, він дійсно має дивні цілющі властивості.

На думку вчених з паризького інституту Пастер і паризького наукового товариства, в ньому містяться вітаміни А, С, Е, Р, всі вітаміни групи В (причому в концентрації більшої, ніж в матковій бджолиному меді!), Магній, кальцій, залізо, мідь, сірка, нікотинова кислота, пантотенова кислота і багато іншого.

У йерба мате міститься матеин, який, будучи аналогічним по дії кофеїну, позбавлений його побічних ефектів, таких як підвищене серцебиття, тремор рук і нервове тремтіння. Матеин – стимулятор як фізичної, так і психічної активності людини, причому м’якої дії і не викликає звикання. Він допомагає людині залишатися свіжим, зібраним, а також викликає занурення в більш глибокий сон. Так що якщо вам потрібно добре виспатися за малу кількість часу: випийте мате.

Парагвайський чай значно знижує прояви депресій, неврозів, тривожних синдромів, регулює цикл сну. Багато вчених відзначають імуностимулюючий ефект напою і навіть наполягають на його вживанні жителями великих міст, тому що кисень і хлорофіл, що містяться в мате, допомагають очищенню крові.

Крім цього неймовірного поєднання вітамінів і мікроелементів, мате підвищує рівень ліпопротеїнів високої щільності в крові, що означає збільшення HDL-холестерину (в просторіччі «хороший холестерин»). При цьому вчені відзначають помітне зниження того самого «поганого», LDL- холестерину. Саме цей механізм служить кращою профілактикою серцево-судинних захворювань.

Протипоказання до мате

Мате не рекомендують вагітним і маленьким дітям. Варто обмежити прийом мате людям, у яких підвищена кислотність шлункового соку і є проблеми з нирками.

Як заварювати мате

Є у чаю мате та інші особливості – його заварюють в спеціальній ємності «калабас» (калебас) і з неї ж і п’ють через спеціальну трубочку «бомбилья» з мундштуком на одному кінці та ситом на іншому.

Процес заварювання мате теж досить цікавий, і не терпить поспіху. Класичний спосіб заварювання мате припускає заповнення калабаса на одну третину, далі засипаний мате необхідно струсити і трохи змочити водою. Водо- важливий аспект для заварювання мате. Вона повинна бути досить м’якою, оптимальна температура заварювання 75-80 ° C. Далі бомбилья акуратно вставляється всередину трохи набряклої заварки і калабас заливається повністю. Досить почекати 1-2 хвилини і мате готовий до вживання. В середньому одну заварку можна заливати водою 7-9 разів.

Як пити мате

Пити мате починають відразу, з самого дна. Доливати гарячою водою таку заварку можна кілька разів, тільки залишати її в посудині надовго не можна – вона починає бродити і виділяти сильну гіркоту, яка активно просочує стінки калебаса. У такому випадку всі наступні мате будуть гірчити.

Сподобалась стаття, поділися з друзями:

Залишити свій коментарій