Цей небезпечний купальний сезон

Пройде всього лише кілька днів і ми плавно з весни перейдемо в літо. Прибережні курорти Чорного і Азовського морів спішно завершують останні приготування до нового сезону. Хтось планує поїхати на відпочинок в інші країни, хтось задовольняється вилазкою у вихідні на найближче водоймище, річку або озеро. А хтось під час пікніка на природі, грунтовно розігрівшись на сонечку (і не тільки), вже поспішив відкрити купальний сезон … Ось про таких «Торопига», можливих неприємні сюрпризи і правилах поведінки на воді хотілося б в черговий раз поговорити. У травні сонце може припікати зовсім по літньому, але це зовсім не означає, що вода у відкритих водоймах вже прогрілася достатньо. Якщо людина стрибнула в холодну воду, у нього «дух перехоплює» – знайомо, чи не так? А ось про те, що різкий перепад температур може викликати рефлекторний спазм голосової щілини , знають не всі. Людина не тільки не може покликати на допомогу, в його дихальні шляхи не надходить повітря . Смерть в такому випадку настає від задухи (асфіксії), і хоча води в легенях потерпілого не буде, його все одно визнають потонув – це так зване «сухе утоплення» . Добре, якщо потерпілого вдасться швидко витягти на берег, в такому випадку шанси повернути його до життя за допомогою штучного дихання (а іноді і непрямого масажу серця при його зупинці) досить високі.

Іншим неприємним наслідком переохолодження можуть стати судоми . Це дуже неприємне і хворобливе явище не так вже небезпечно саме по собі: можна плисти і з однієї «робочої» ногою, і взагалі без допомоги ніг, можна перевернутися на спину і почекати, поки судома пройде. Смертельно небезпечна паніка , яка охоплює людину при виникненні судом, ось тоді він перестає розуміти, що робити, і дійсно починає тонути .

Про небезпеки пірнання в незнайомий водойму не говорив тільки ледачий. Дійсно, на дні можуть бути невидимі з поверхні каміння, корчі , поруч з новим мостом цілком можуть залишитися палі від старого.

Але навіть в місці, де ви купалися і пірнали безліч разів, рельєф дна за рік може змінитися : плином намило нову мілину , і при пірнанні глибина виявиться недостатньою.

Крім ризику отримати черепно-мозкову травму від удару головою з втратою свідомості, ви дуже ризикуєте зламати шийні хребці і залишитися паралізованим до кінця своїх днів. Воно того варте?

У незнайомих водоймах не варто не тільки пірнати , але і просто купатися , особливо якщо вони не проточні. У стоячій воді активно розмножуються мікроорганізми , вона може бути забруднена стоками нечистот з розташованої неподалік ферми або «хімією», яку приніс з полів талими водами. Крім вкрай неприємних шкірних наслідків такого купання (стрептодермія тощо), запросто можна стати жертвою отруєння, викликаного кишковою паличкою або токсичними отрутохімікатами.

Про можливі наслідки купання в нетверезому вигляді теж попереджають постійно, але … «П’яному море по коліно!» Навіть якщо ви не впилися до синіх чортів, а всього лише злегка «посилили», лізти в воду все одно не варто. Чому? Перш за все тому, що навіть злегка напідпитку нам властиво переоцінювати свої сили, порушуються швидкість реакції і здатність швидко і чітко оцінювати ситуацію. У такому розслаблено-героїчному стані вам здається, що доплисти до протилежного берега раз плюнути? А тим часом з-за неправильної оцінки співвідношення відстані, сили течії і реальних власних сил, їх може не вистачити на останній десяток метрів.

Золоте правило, яке (теоретично) має діяти на дорогах, «не впевнений – НЕ обганяй!», Цілком можна застосувати і до поведінки на воді. Не варто змагатися з більш досвідченими плавцями, купатися в шторм або запливати за буйки, якщо плаваєте ви вкрай невпевнено, а то і запливати на глибину на надувному матраці, якщо зовсім не вмієте плавати. Щодо бажання «пострибати на хвилях», навіть якщо хвилювання на морі не настільки значно, хочеться сказати окремо. Жителі морського узбережжя добре знають таке явище, коли хвиля, накочуючись на берег, в своєму зворотному русі сильно затягує в море і не дає вийти з води. Це вкрай небезпечно, часто вибратися самостійно просто не виходить! А якщо вже вас в воді застала гроза – негайно виходьте на берег.

Пустощі на воді – теж окрема тема для розмови. Найчастіше і дорослим хочеться подуріти, що вже говорити про дітей – вони просто обожнюють підпірнати під товариша, хапати під водою за ногу, насильно затягувати і утримувати під водою …

А тим часом для котрий вміє плавати і пірнати людини це небезпечно : випадково хлебнувши води і запанікувавши, він може почати тонути навіть на відносно дрібному місці . Намагайтеся не забувати про це самі і обов’язково роз’ясніть дітям.

Якщо поблизу місця вашого відпочинку на водосховищі катаються на катерах або катамаранах , намагайтеся триматися ближче до берега.

На жаль, ніхто не може поручитися за те, в якому стані знаходиться капітан, нещасні випадки і від зіткнення з плавзасобом, і від хвилі від нього широко відомі.

Досить небезпечним може бути купання у водоймах з мулистим дном і буйно розрослися водоростями, стрімким глинистим берегом або берегами, викладеними замшілими плитами (як в каналах) – заплутавшись у водоростях, загрузнувши в болоті або зриваючись зі слизького берега, вам буде дуже важко вибратися самотужки .

Звичайно, ідеальним було б купання на спеціально обладнаних пляжах, зона для купання на яких обгороджена буйками, з дном, обстеженим і розчищених водолазами до початку сезону, з професійними рятувальниками, рятувальними засобами (круги, «кінці Александрова», човни) і медпунктом, проте далеко не завжди це реально.

Тому необхідно мати хоча б загальне уявлення, як надати допомогу потерпілому від нещасного випадку на воді .

Перш за все, потрібно витягнути потопаючого з води . Найкраще це зробити, кинувши людині рятувальний круг

або «кінець Александрова» – спеціальний плавучий трос з полімерних матеріалів довжиною до 30 м, з петлею і двома помаранчевими поплавками на кінці і потім підтягти його до берега, пірсу або човні. Однак така можливість надається вкрай рідко, тому підійде будь-який плавучий підручний засіб : дерево, шматок пінопласту, порожня пластикова пляшка, до яких по можливості прив’язують мотузку.

Стрибати у воду і витягувати потопаючого з води самостійно можна, якщо ви досвідчений плавець і впевнені в своїх силах . Якщо немає – краще при можливості покликати на допомогу або плисти вдвох. Обов’язково потрібно пам’ятати, що потопаючий в стані шоку і паніки завжди судорожно чіпляється за рятувальника , може схопити його за шию, руки, заважати плисти і навіть повести за собою під воду. Щоб звільнитися від захвату потопаючого, іноді доводиться піти під воду і самому – тоді людина рефлекторно розтискає руки, щоб спливти на поверхню. Тому підпливати до потопаючого потрібно завжди ззаду , охоплювати його краще, просунувши свою ліву руку під пахву його лівої руки, а своїм пензлем тієї ж руки обхопити зап’ястя його правої руки. Зафіксувавши таким чином потопаючого і притиснувши його спиною до себе, гребіть до берега за допомогою ніг і залишилася вільної руки.

Після доставки потопаючого на берег, необхідно оцінити його стан :

Потерпілий у свідомості, самостійно дихає і є пульс ; для надання допомоги потрібно укласти його на суху тверду поверхню, голову низько опустити, розтерти руками або сухим рушником, укутати ковдрою і напоїти при можливості зігріваючим питвом ;

Потерпілий без свідомості, але збережений пульс і дихання ; голову потерпілого потрібно опустити якнайнижче і закинути назад, висунути нижню щелепу і пальцем звільнити рот від мулу і блювотних мас, розтерти потерпілого і обернути чимось теплим ;

Потерпілий без свідомості, немає дихання, але є пульс ; в даному випадку звільняємо дихальні шляхи від води, перекинувши потерпілого через коліно животом вниз і зробивши 3-4 сильних удари-поштовху між лопатками, потім очищаємо рот, як описано вище, і приступаємо до штучного дихання «рот в рот», затиснувши при цьому ніс, з частотою 20-24 видихів у хвилину ;

Немає ні дихання, ні пульсу ; в цьому випадку до всього описаного вище потрібно додати непрямий масаж серця шляхом натискання на грудну клітку потерпілого близько 80 разів на хвилину, з амплітудою прогину грудини до 5 см .

Реанімаційні заходи проводять 25-30 хвилин або до прибуття лікарської допомоги. У всіх випадках слід якомога швидше викликати «швидку» і транспортувати потерпілого до лікарні , так як навіть після відновлення самостійного дихання та серцевої діяльності є ризик розвитку «вторинного утоплення» через що залишилася в легких води .

Відпочинок біля води – це не тільки велике задоволення, але і безліч небезпечних моментів. Намагайтеся про це не забувати і нехай у вас залишаться від нього тільки приємні спогади !

Сподобалась стаття, поділися з друзями:

Залишити свій коментарій